Gyorstöltés otthon
Lehet nekem otthon gyorstöltőm? Egyáltalán milyen töltőre van szükségem?
Jelenleg azt látjuk, hogy a ma forgalomban lévő elektromos autók túlnyomó többsége legfeljebb 7,4 kW teljesítménnyel tölthető. Ez azt jelenti, hogy 230 Volton - ez egyfázis - 32 Amper áramerősséggel töltünk. A jó hír, hogy ez a teljesítmény általában meg is van otthon, hisz a 32A rákötése ingyenesen jár mindenkinek. A rossz hír viszont az, hogy ebből az ingatlanunk egyéb fogyasztói is mint pl. a kenyérpirító, a hajszárító, stb. fogyasztanak ezzel is csökkentve az autó töltésére fordítható teljesítményt. Ha ezt a hálózatot nem fejlesztjük, akkor gyorsan tölteni nem fogunk, de leginkább a villanyóra szekrényhez fogunk járkálni, hogy a túlterhelés miatt lecsapott kismegszakítót visszakapcsoljuk. A legtöbbet akkor és úgy hozhatjuk ki a rendszerünkből, ha olyan fali töltőt használunk, mely teljesítmény menedzsment megvalósítására képes. Ilyen eszköz például a wifi-s Duosida wallbox.
Milyen előnyei vannak egy fali töltőnek? Megéri beruházni fali töltőre?
Azon elektromos autó tulajdonosoknak, akiknek hibrid autójuk van személy szerint azt szoktam javasolni, hogy amíg nem cseréli le autóját teljesen elektromosra, addig felesleges beruháznia fali töltőre. Ilyen esetben az egyetlen érv a fali töltő mellett a kényelmi szempont, vagyis nem kell elővennie a hálózati töltőt.
Ilyen esetben azonban mindig felhívjuk az ügyfelek figyelmét arra, hogy a konnektoros töltővel akár több órán keresztül is tölthetünk, ezért nagyon fontos hogy megfelelő keresztmetszetű kábel legyen kivezetve oda, ahol töltjük az autót. Továbbá megfelelő minőségű konnektor aljzat legyen felszerelve és a kismegszakítónk is tudja minimum a töltő által elkért áramerősséget, pl. 16A. Ezért függetlenül a ház építési évétől ezt mindenképp ellenőrizni kell.
Javítással is foglalkozunk, s több alkalommal jutott el hozzánk olyan hálózati töltő, melynek villásdugója meg volt égve vagy olvadva. Ilyenkor csak a nagy szerencsén múlik, hogy nem lesz nagyobb káresemény, akár házleégés a nem megfelelő paraméterű és minőségű szerelvények miatt.
Sokan hosszabbítóval oldják meg a töltést. Ezt azért hivatalosan nem javasoljuk, de ha a hosszabbító szintén minőségi és bírja pl. a 16A-es hosszútávú töltést és nem egy barkácsboltban vásároltunk egy kommersz terméket, akkor nem lesz probléma. Ugyanis egy kommersz hosszabbító nem erre a célra készült! Töltés során a huzamosabb ideig történő nagy terhelés miatt melegedni kezd a kábel, ha meg fel is van tekerve, akkor még jobban melegszik, ami szintén tűzveszélyes lehet.
Akiknek teljesen elektromos autójuk van, ott már több szempontot lehet és javasolt figyelembe venni és mérlegelni a lehetőségek közül.
Szempontok, amelyek befolyásolják a döntést, hogy milyen fali töltőre van szükség, ha egyáltalán szükség van:
- milyen a háztartása villamos teljesítménye?
Ha valaki ezt nem tudja, akkor szoktuk leolvastatni a villanyóra alatt lévő kismegszakítókon lévő értékeket pl. C16A
- Tegyük fel, hogy a háztartás villamos teljesítménye a következő: 25A, 16A, 16A. Azaz van három fázis, de az egyik fázison 25A van. Ha az autó pl. 1x32A-rel, azaz 7,4 kW-tal tölthető, akkor bizony két lehetőség van. A 25A-es szálra kellene csatlakoztatni az autó töltőjét, de ahhoz, hogy a 25A-t ki is tudjuk használni, minden más olyan villamos fogyasztót, amit az autó töltésekor is használnánk pl. hűtőgép át kell pakol(tat)nunk a másik két fázisra. Ebben az esetben nem tudjuk kihasználni az autó tudását, legalábbis a töltési maximum szempontjából, csökkentett teljesítménnyel tudjuk az autót tölteni. A másik lehetőség az, ha mód van rá, hogy a 25A-s szálat fel kell bővíttetni 32A-re.
- Vegyünk egy másik példát. A háztartás villamos teljesítménye 1x32A. Azaz csak egy fázis van. Az autónk 11 kW-al tölthető, ami 3x16A-t jelent. Ebben az esetben ha nem bővítjük a villamos hálózatot, akkor az autót 1x16-rel tudjuk csak tölteni, s a háztartás egyéb fogyasztóinak marad szintén 1x16A. Ez azonban megfelel a konnektoros otthoni töltő maximumának, vagyis szerintünk nem éri meg beruházni fali töltőre mindaddig, amíg a villamos hálózat nem bővül.
- milyen autót szeretnénk tölteni, azaz milyen az autó fedélzeti töltőjének teljesítménye (hány fázis hány amperrel tölthető maximum)? Ehhez van egy kisokosunk itt: Töltő teljesítmény autó típusonként
- átlagosan naponta kb. mennyi kilométert használjuk az autót?
- Ha valaki pl. naponta kb. 60 km-t használja az autót függetlenül attól, hogy mekkora az autójának az akkumulátora, egy hálózati konnektoros töltővel otthon egy éjszaka alatt bőven vissza tudja tölteni ezt a 60 km-t. Ha neki személy szerint nem gond, hogy ezt minden nap megtegye, akkor neki nem szükséges fali töltőbe beruháznia.
- Ha valaki több száz kilométert tesz meg naponta, akkor vélhetően az autója akkumulátorát nagyobb teljesítménnyel is lehet tölteni, pl. 3 fázis 16A. Ilyen esetben már mindenképp szükség lehet a fali töltőre, vagy akár egy hordozható töltő is szóba jöhet.
Ha ezekre a kérdésekre meg van a válasz akkor jöhet a fali töltő tudásával kapcsolatos igény.
- Vannak olyan ügyfelek, akiknek csak az a fontos, hogy tölteni tudjanak, s nincs szükségük információkra a töltéssel kapcsolatban. Nekik javasolhatók azok a töltők, melyeknek nincs kijelzője, nincs hozzá applikáció, stb. Egyszerűen csak bedugják a csatlakozót a kocsijukba és töltenek.
- Vannak azonban olyan felhasználók, akiknek fontos, hogy információkat kapjanak a töltéssel kapcsolatban (mikor mennyit töltöttek, milyen áramerősségel töltenek, stb.) vagy más ne férhessen hozzá a töltőhöz, ha az pl. egy mélygarázsba van telepítve.
A fent felsorolt szempontok átbeszélése után tudjuk kiválasztani az igényeknek és a célnak leginkább megfelelő töltő(ke)t az elektromos autó tulajdonosnak.
Itt említem meg, hogy az is kiválasztási szempont lehet, hogy meghibásodás esetén mi történik a töltővel? Bizonyos gyártóknak az az üzletpolitikája, hogy nem javítanak, hanem cserélnek. Ez rendben is lenne, de mi van, ha a hiba a garancia lejárta után következik be? Ez sem elhanyagolható tényező.
A fali töltő előnyei között a biztonság, az otthoni hálózati töltőhöz képest gyorsabb töltés lehetősége és a kényelem szerepel. Az "okos" fali töltők esetén pedig az előnyök is bővülnek.
Biztonságos, mert a fent említett paraméterek alapján kiválasztott töltőnek megfelelően kerül kiépítésre a villamos vezetékezés. A töltők a hálózati töltőhöz képest több beépített védelmi funkcióval vannak ellátva (túlmelegedés elleni védelem, túláramvédelem, feszültségcsökkenés elleni védelem, túlfeszültség elleni védelem, vészleállító gomb, stb.).
Az elektromos autót rendszeresen használók naponta végzik el azt a folyamatot, amikor az elektromos autót a töltőhöz csatlakoztatják, majd a töltés befejeztével leválasztják a töltőt a kocsiról. És itt jön a fali töltő egyik előnye, hogy kényelmes, mert nem kell a töltőt a csomagtartóból kivenni - majd töltés végeztével visszatenni - , hanem egy egyszerű mozdulattal leakasztjuk a töltőkábelt a fali töltőről (kábeles verzió esetén), kvázi mint a benzinkúton, bedugjuk az autó oldali csatlakozó aljzatba és töltünk.
Az "okos" fali töltők esetén előre be tudjuk programozni többek között a kívánt töltőáramot, a töltési időt és intervallumot. Ezeket a töltő megjegyzi nem kell újra és újra beállítani. Az applikációkban pedig akár visszamenőlegesen is logolni tudjuk a töltési történetet, ki, mikor és mennyit töltött.
Az elmúlt időszakban egyre többen kapcsolják össze napelemekkel az elektromos autó töltőt, mellyel még gazdaságosabbá tehető a töltés. Az okos töltők képesek kommunikálni az okos otthon rendszerekkel, ezáltal nyomon követhetjük az autó töltésnek az irányítását is.
Több elektromos autó töltő gyártónak van már olyan fali töltője, mely kompatibilis egy ún. dinamikus teljesítmény mérővel. Ezt a mérőt bekötve a villamos hálózatba az figyeli a ház fogyasztását és automatikusan szabályozza azt a teljesítményt, amelyet átenged a töltőnek. Így nem kell attól tartani, hogy az autó töltésekor egy nagyobb villamos fogyasztó bekapcsolása esetén leverné a kismegszakítót.
Elektromos autó töltők értékesítésével és telepítésével immáron 2015 óta foglalkozunk. Online webáruházainkban (duosida.hu és tech-mobile.hu), halimbai és budapesti raktárunkban megtalálhatja a megfelelő termékeket, melyek segítségével biztonságosan és kényelmesen tölthet akár otthon, akár a munkahelyén. További kérdés esetén pedig elérhetőségeinken szívesen állunk rendelkezésére.